Mi, emberek, úgy vagyunk bekötve, hogy ne szeressük a változásokat, sokkal inkább a megszokott, stabil dolgokban találjunk komfortot. Folyamatosan változó világunkban ez alapvetően is lehetetlen, de egy fejlődő cégstruktúrában még működési zavarokhoz, konfliktusokhoz is vezethet.

Nem is kell ehhez sok, olyan természetes folyamatok is káoszt generálhatnak, mint egy új IT rendszer bevezetése, munkatársak távozása vagy érkezése, vagy épp az iroda költözése.

Itt jön képbe a változásmenedzsment

Nem mindegy ugyanis, hogy ezeket a változásokat csak túléli a cég és a munkavállalói, vagy éppen profitálni is tudnak belőle.

A változásmenedzsment módszereinek elsajátítása nemcsak abban segít, hogy a munkatársak könnyebben vegyék az akadályokat és elköteleződjenek az átalakulások mellett, de abban is, hogy előnyükre tudják fordítani a közeledő változást.

Mit tanulhatsz ebből munkavállalóként?

Ne gondold, hogy a változásmenedzsment a cégvezetők dolga, munkavállalóként éppúgy hasznosíthatod a módszereket a saját komfortod, fejlődésed és karriered érdekében.

A változásmenedzsment segít, hogy…

  • könnyebben megbirkózz a mindennapok kihívásaival
  • megtaláld a helyed az új helyzetekben
  • fejlődésedre tudj koncentrálni
  • folyamatosan építhesd a jövőd
Sőt, nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy pályakezdőként talán a legfontosabb dolog, amit elsajátíthatsz, az önfejlesztés és önreflexió képessége!

Hogyan vidd magaddal az önreflexió képességét?

Ebben segít szakértő csapatunk a Szinergiánál a személyes tanácsadás és a képzések során.

Ismerd meg ügyvezetőnket, Császár Helgát, akinek fókuszterülete a változásmenedzsment!

Helga közel 14 éve van a Szinergiánál, ügyvezetőként, partnerként. Vezető tanácsadóként főként szervezetfejlesztési projekteket menedzsel és vezetőfejlesztési tréningeket valósít meg.

Mentorként jelenleg is segíti a következő generációt, azaz egyetemistákat szervezetfejlesztési kérdésekben. Több más konzulenssel együtt egy 25 fős egyetemista csapatot támogatnak, ami során a diákok a gyakorlatban is elsajátítják a szervezet- és változásmenedzsment fontos módszereit, és egyéni szinten pedig megtapasztalhatják az önreflexió szükségességét és élményét.

A folyamatban Helga három szinten vesz részt:
  1. Szakmai szinten: részt vesz a kommunikációban és a minőségbiztosításban, amikor az egyetemisták valós szervezetekkel lépnek kapcsolatba
  2. A csoport szintjén: figyeli a csoport munkáját, hogy segítsen tudatos csoportműködést kialakítani saját normákkal és szabályokkal
  3. Egyéni szinten: a hallgatók munkáját egyenként is felügyeli, és visszajelzést ad az egyéni szerepekre és készségekre.

A közös munka során a hallgatók olyan reflexiós készséget sajátítanak el, aminek későbbi tanulmányaik, de munkájuk során is nagy hasznát veszik majd.

Tanácsadóként pedig segíti a cégvezetőket, csoportvezetőket a változásmenedzsment módszereinek elsajátításában. A tanácsadásban résztvevőket hetekig kíséri a folyamatban, már-már interim-, társvezetői szerepkörben támogatja őket. Ennek két óriási előnye van:

  • konkrét szituációkban mutathat best practice megoldásokat, gyakorlati módszereket
  • tükröt tarthat a résztvevőknek, amiben az új módszerek átadása mellett a reflexiós készségüket is fejleszthetik
Mindkét esetben fontos tehát az önreflexió

Gondolj csak bele: milyen eredménnyel jár ha minden döntésed és a viselkedésed kapcsán hatékonyan tudsz reflektálni, mi mindent tanulhatsz minden egyes helyzetből, amibe belekerülsz? Ha mindemellett reálisan fel tudod magadnak vázolni az előfeltevéseid, illetve meg tudod vizsgálni, hogy azokból mi valósult meg, akkor ez alapján el tudod dönteni, érdemes-e tovább haladnod az úton.

A válasz egyszerű: sokkal hatékonyabb lehetnél a munkádban és a magánéletedben is. Ebben pedig mindvégig segítségedre lesz az önreflexió.

Ha csak egy dolgot viszel ebből magaddal

… az legyen egy önreflexiós gyakorlat: a következő egy hétben minden megbeszélésedről gyere ki úgy, hogy sorra veszed, mi az a 3 dolog, amit tanultál – akár magadtól, akár mástól ellesve vagy a szituációból okulva. Jegyezd fel ezeket egy héten át.

Ezt követően a számba vett dolgok alapján vizsgáld felül: mit csinálnál ugyanúgy, min változtatnál, miben tudnál még fejlődni a következő időszakban?

Hasonló posztok